Wizyta na stadionie w trakcie imprezy sportowej to niezwykłe doświadczenie – czasami nawet ważniejsze niż same rozgrywki. Pandemia COVID-19 przypomniała nam, jak ważne jest doświadczanie sportu na żywo. Tegoroczny Mundial, również wskazuje, jak bardzo tęskniliśmy za takiego typu wydarzeniami. Wzmożone zainteresowanie imprezami sportowymi to także wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na tych obiektach. Na pomoc przychodzi technologia dozoru wizyjnego, która może wspomóc organizatorów w zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
2022 rok to wielki rok dla kibiców piłki nożnej. Latem mieliśmy okazję podziwiać niezwykle udany turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet, po drodze doświadczyliśmy zwycięskiego meczu towarzyskiego Polska-Chile, który odbył się w Warszawie, a teraz jesteśmy świadkami Mundialu w Katarze. Tak ogromne imprezy wymagają wprowadzenia najwyższych standardów bezpieczeństwa dla wszystkich odwiedzających stadiony w tym czasie. Przyjrzyjmy się wybranym technologiom z zakresu dozoru wizyjnego, które pomagają w zapewnianiu bezpieczeństwa podczas dużych wydarzeń sportowych.
Przed rozpoczęciem meczu – parkingi i strefy okołostadionowe
Wielu kibiców wybierając się na stadion, skorzysta z samochodu by się na niego dostać. W okolicach parkingów i przed stadionem często ustawiane są specjalne strefy kibica. W obu przypadkach, podczas meczu na parkingach zauważalne jest istotne nagromadzenie ludzi. By zapewnić bezpieczeństwo kibicom, warto wykorzystać sieciowe kamery dozorowe o szerokim kącie widzenia, uzupełnione o technologie analizy wideo oraz systemy audio. Dzięki temu ochrona stadionu może zostać natychmiastowo zaalarmowana, gdy impreza rozrośnie się ponad miarę lub wystąpią zachowania agresywne, które mogą bezpośrednio stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa odwiedzajacych. Warto również mieć na uwadze to, że mecze często odbywają się w godzinach wieczornych, a parkingi nie zawsze są odpowiednio oświetlone. Dlatego też, istotna jest także implementacja takich kamer i technologii, którym nie straszne są ciemne i niekorzystne warunki oświetleniowe.
„Wykorzystanie głośników i systemów audio pozwala ochronie na zdalne nadawanie pierwszych ostrzeżeń dla osób znajdujących się w danej strefie i szybkie zażegnanie niepokojącej sytuacji, bez konieczności przeprowadzenia bezpośredniej interwencji pracowników ochrony. Pozwala to na efektywniejszą pracę ochrony, która ma pod swoim nadzorem wiele kluczowych obszarów – wewnątrz i na zewnątrz stadionu. Jeśli zaś interwencja pracowników ochrony będzie konieczna – mogą zostać oni wyposażeni w kamery nasobne, które zarejestrują całą sytuację, a także będą stanowić dowód na słuszność jej przeprowadzenia” – komentuje Dagmara Pomirska z Axis Communications.
W oczekiwaniu na rozgrywki – wejście na stadion
Jeszcze przed pandemią, wielu organizatorów imprez masowych coraz częściej zaczęła wykorzystywać technologię kodów QR do weryfikacji biletów wstępu na bramce – powoli rezygnując ze standardowych, papierowych wejściówek. Instalując czytniki kodów QR i rekomendowanie kibicom korzystanie z nich przy użyciu swoich smartfonów, pozwoli na higieniczniejszy i bezpieczniejszy wstęp na teren imprezy. Przykładowo, zamiast tłumnego, potencjalnie niebezpiecznego, gromadzenia się kibiców przy bramach wejściowych, organizatorzy mogą wysyłać specjalne powiadomienia na urządzenia mobilne informujące kibiców, do której bramki powinni się kierować i kiedy nadejdzie ich kolejka. Ponadto dzięki rozwiązaniom analitycznym nastawionym na zarządzanie tłumem, na bieżąco można rozwiązywać problemy z wąskimi gardłami przy wejściach na stadiony i automatycznie ostrzegać personel, gdy trzeba przekierować niektórych kibiców do mniej zatłoczonej bramy.
Wewnątrz obiektu – higiena i bezpieczeństwo
Bezdotykowe i bezgotówkowe operacje wprowadzane są także wewnątrz stadionu – zamawiając jedzenie i picie poprzez smartfony czy też korzystając z toalet, których drzwi, krany czy podajniki ręczników sterowane są bez konieczności ich dotykania. W salonach VIP, barach, punktach usługowych czy w pobliżu toalet rozwiązania analityczne zarządzające zajętością miejsc są również wykorzystywane do egzekwowania limitów zgromadzeń dyktowanych przez lokalne wytyczne. Jeśli zgromadzony tłum osiągnie pewien próg, personel stadionu automatycznie otrzymuje powiadomienie o konieczności rozproszenia ludzi na mniejsze grupy. Ponadto, sieciowe systemy dozoru wizyjnego, wykorzystujące analitykę wykorzystywane są do: alarmowania ochrony, podczas gdy nieupoważniona osoba próbuje dostać się do stref VIP, garderoby graczy lub na płytę boiska; monitorowania stanowisk gastronomicznych w celu zapewnienia, że posiłki i przekąski są przygotowywane zgodnie ze wszelkimi wytycznymi sanitarnymi czy do zarządzania wszystkimi wejściami i wyjściami z terenu stadionu. Warto pamiętać, że stadiony to miejsca, w których niezbędny jest jednoczesny dozór wielu przestrzeni. Wykorzystując kamery, które do przesyłania obrazu wykorzystują kilka przetworników, możliwe jest uzyskanie widoku danego obszaru pod kilkoma, różnymi kątami. Wyraźny obraz szczegółowych obszarów na tak dużych przestrzeniach można osiągnąć, korzystając z kamer wyposażonych w laserowy zoom optyczny, dzięki któremu można uzyskać przybliżony obraz z natychmiastowym wyostrzeniem. Ponadto elektroniczna stabilizacja obrazu daje operatorowi wyraźny i stabilny obraz, nawet w przypadku narażenia kamery na drgania, np. gdy jest zainstalowana na słupie i wystawiona na silne podmuchy wiatru.
„Załóżmy sytuacje, że jesteśmy na meczu, w którym drużyna gospodarzy przegrywa lub jest to tak jednostronny mecz, że kibice pewni wyniku, chcą wyjść ze stadionu wcześniej by uniknąć korków. W tym przypadku przemyślana strategia bezpieczeństwa, oparta na rozwiązaniach dozoru wizyjnego może pomóc w zarządzaniu tłumem, alarmując np. poprzez powiadomienia audio, o niebezpiecznej koncentracji ludzi na danym odcinku wyjścia. Pełny obraz sytuacji przy wyjściach można również uzyskać dzięki kamerom IP – gdzie dedykowany operator może natychmiastowo otrzymać komunikat o sytuacji potencjalnie zagrażającej bezpieczeństwu, dzięki specjalnie skonfigurowanym alarmom. W czasach, w których szczególnie dbamy o swoją prywatność, warto również rozważyć wprowadzanie funkcji maskowania tożsamości w kamerach, które swoim zasięgiem obejmują duże skupiska ludzi.” - dodaje Dagmara Pomirska z Axis Communications.
Link do strony artykułu: https://wm2.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/inteligentna-technologia-wsparciem-dla-zapewnienia-bezpieczenstwa-na-stadionach